Szanowni Klienci,
Wyroby drewnianej architektury ogrodowej charakteryzują się naturalnością, uniwersalnością zastosowania oraz przy odpowiedniej konserwacji długoletnią wytrzymałością. Wyroby z drewna wykorzystywane są w naszych ogrodach nie tylko w celach użytkowych ale i estetycznych. Drewno to przede wszystkim surowiec naturalny, który podczas użytkowania ulega zmianom. Warto wiedzieć, że powstałe zmiany wynikają z właściwości drewna i są rzeczą naturalną, niejednokrotnie stanowiącą jego urok.
Poniżej przedstawiamy zmiany, jakie można zauważyć na wyrobach z drewna, będące wynikiem ich naturalnej eksploatacji i nie stanowiących podstaw do rękojmi.
Pęknięcia:
Drewno narażone na działanie warunków atmosferycznych, szczególnie zmiany temperatur i wilgotności, może ulegać naturalnym mikropęknięciom. Powstałe pęknięcia nie powodują zmian wytrzymałości i trwałości drewna.
Wycieki żywicy:
Oferowane przez nas wyroby produkowane są z drewna sosnowego, którego naturalną cechą są wycieki żywicy. Wycieki żywiczne nie powodują zmian w wytrzymałości oraz trwałości drewna. Żywice pojawiającą się na powierzchni drewna można z łatwością samodzielnie usunąć wykorzystując np. nóż lub papier ścierny.
Przebarwienia:
Przebarwienia w postaci zmiany barwy lub poszarzenia są naturalnym efektem promieniowania UV i działania zmiennych warunków atmosferycznych. Pomimo impregnacji ciśnieniowej, jakiej poddajemy wszystkie nasze wyroby, po kilku miesiącach można zaobserwować przebarwienia. Naturalna zmiana barwy (blaknięcie) i poszarzenia nie powodują zmian w wytrzymałości i trwałości drewna.
Sęki:
Niejednorodna struktura drewna stanowi o jego unikatowości. O wielkości i rozkładzie sęków decyduje natura, przez co każdy element z drewna jest niepowtarzalny. Występowanie zdrowych sęków, które charakteryzują się różnym rozmieszczeniem, nie powodują w jakikolwiek sposób zmian w wytrzymałości i trwałości drewna.
Szorstkość powierzchni:
Szorstkość powierzchni wyrobów drewnianych pojawia się zazwyczaj w pobliżu sęków gdzie występują największe różnice w gęstości i twardości drewna. Pomimo mechanicznej obróbki na powierzchni mogą pojawić się miejsca chropowate o szorstkiej powierzchni co wynika z niejednorodnej budowy surowca. Szorstkość powierzchni nie stanowi zmian w wytrzymałości i twardości drewna.
Różnice w odcieniach:
Drewno posiada swój naturalny, unikatowy a przede wszystkim niejednorodny kolor. Charakterystyczne dla drewna są także różnice w nasyceniu pigmentami. W wyniku czego naturalną rzeczą jest występowanie różnic w odcieniach wyrobów drewnianych.
Wybarwienia solno-żywiczne:
Charakterystyczne biało-zielone wybarwienia na powierzchni drewna są wynikiem poddania wyrobu impregnacji ciśnieniowej (w celu odpowiedniego zabezpieczenia wyrobów poddajemy je impregnacji ciśnieniowej na terenie zakładu). Powstałe wybarwienia to substancje pochodzenia żywicznego wyparte z wnętrza drewna przez impregnat, a dokładniej zawarte w nim związki soli. Wybarwienia solno-żywiczne zazwyczaj znikają pod wpływem działania wody (np. po kilku deszczowych dniach). Występowanie omówionych wybarwień nie wpływa na trwałość drewna.
Wahania wymiarów i wagi:
Zmiany w objętości drewna są jego naturalną cechą. Wymiar drewna uzależniony jest przede wszystkim od wilgotności. Drewno dąży do utrzymania równowagi wilgotnościowej, a w związku z tym pochłania i oddaje wodę, w skutek czego pęcznieje lub kurczy się.
Analogicznie do objętości zmienia się waga produktów z drewna, która wzrasta wraz z pęcznieniem drewna, a zmniejsza się na skutek jego kurczenia.